Logo General Fresh
General Fresh 23 lipca 2020 3 min czytania
W łazience

Jak wyczyścić słuchawkę prysznicową?

shutterstock 697947241 6750

To normalne, że kamień zbiera się na słuchawce prysznicowej. Niestety, jeśli nie usuniemy go w porę, słuchawka będzie działać coraz gorzej. Możliwe nawet, że stanie się niezdatna do użytku. Czyszczenie słuchawki prysznicowej jest więc koniecznością. Jak zrobić to łatwo i szybko? Po czym poznać, że przyszedł już czas na czyszczenie? Odpowiadamy.

Czyszczenie słuchawki – kiedy trzeba to zrobić?

Najczęściej odpowiedzi na to, jak wyczyścić słuchawkę prysznicową, szukamy dopiero wtedy, gdy słuchawka nie wygląda dobrze. Pokryła się zaciekami, ma nieładny osad z kamienia, nie błyszczy się. Warto jednak podkreślić, że sygnały świadczące o konieczności czyszczenia pojawiają się zwykle wcześniej. Walory estetyczne występują właściwie jako ostatnie.

To, że słuchawka prysznicowa wymaga czyszczenia, możemy poznać po sposobie jej działania. Jeśli strumień wody wydaje się słabszy, wody leci jakby mniej, prawdopodobnie kamień blokuje ujście. Trzeba go usunąć możliwie najszybciej, bo im dłużej zwlekamy, tym większe ryzyko, że kamień trwale uszkodzi słuchawkę. Wtedy czyszczenie zda się na nic i konieczna będzie wymiana.

Jak wyczyścić słuchawkę prysznicową?

Słuchawkę prysznicową możemy wyczyścić zarówno domowymi sposobami, jak i specjalistycznymi środkami. Jeśli chodzi o te pierwsze, to dużym sprzymierzeńcem jest zwłaszcza ocet. Wystarczy wymieszać go z wodą (w stosunku 1:1) i w tym roztworze zanurzyć słuchawkę prysznicową. Kamień zmiękczy się i będzie go łatwiej usunąć.

Jeśli zabrudzenia są duże, polecamy ten sposób zmodyfikować. Roztwór octu z wodą można wlać do woreczka lub niewielkiej foliówki. Następnie trzeba włożyć słuchawkę do woreczka i mocno go zawiązać. Po nocy wyjmij słuchawkę i opłucz. Powinna być jak nowa!

A kiedy już nic nie pomaga, warto słuchawkę rozkręcić. W ten sposób wyczyścisz ją bardzo dokładnie, ale pamiętaj, aby robić to tylko wtedy, gdy masz pewność, że będziesz w stanie słuchawkę z powrotem złożyć i nie uszkodzisz jej.

Pleśń w słuchawce

Bywa, że w słuchawce prysznicowej pojawia się pleśń. Czy trzeba ją wtedy wyrzucać? Niekoniecznie. Dobrym sposobem na wyczyszczenie słuchawki prysznicowej z pleśni jest przygotowanie papki z sody oczyszczonej (soda + woda). Wystarczy nałożyć ją na pleśń, a po nocy spłukać.

Regularne czyszczenie najważniejsze

Oczywiście czyszczenie słuchawki prysznicowej będzie najłatwiejsze, jeśli będziesz robić to regularnie. Dzięki temu kamień na nagromadzi się, a żywotność słuchawki wydłuży się. 

Do czyszczenia słuchawki prysznicowej na co dzień polecamy środki czyszczące do armatury. W ofercie General Fresh znajdziesz np. wydajny żel do czyszczenia łazienki lub płyn. Są to środki, które sprawdzą się świetnie w walce z kamieniem i zaciekami.

 

To może Cię zainteresować

szafka pod zlewem
W łazience
Każdy, kto kiedykolwiek stanął przed wyzwaniem organizacji szafki pod zlewem, wie, że to nie lada...
Logo General Fresh
General Fresh
14 grudnia 2023 3 min czytania
kamien w toalecie
W łazience
Kamień w toalecie to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Nie tylko szpeci...
Logo General Fresh
General Fresh
11 grudnia 2023 5 min czytania
wanna prysznic
W łazience
Prysznic czy wanna? To pytanie, przed którym stoi każda osoba, która decyduje się na...
Logo General Fresh
General Fresh
6 grudnia 2023 4 min czytania
czyszczenielazienki
W łazience
Sprzątanie łazienki to dla Ciebie nieprzyjemny i czasochłonny obowiązek? Nie musi dłużej tak być....
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2023 4 min czytania