Logo General Fresh
General Fresh 9 listopada 2018 3 min czytania
W kuchni

Czy czyszczenie piekarnika musi być trudne?

kitchen 2094707 640 6419

Kuchnia bez piekarnika jest jak żołnierz bez karabinu. Używamy go niemal non stop, ale często zapominamy o tym, że trzeba też  regularnie o niego dbać. Jeżeli zastanawiasz się, jak wyczyścić piekarnik, a dodatkowo wydaje Ci się to trudne, obowiązkowo przeczytaj nasz artykuł.

Domowe sposoby

Czyszczenie piekarnika domowymi sposobami to stara i skuteczna metoda. Trzeba się jednak liczyć z tym, że również czasochłonna i często nie najłatwiejsza. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym domowym sposobom.


Jak wyczyścić piekarnik sodą lub octem?

Przy niewielkich zabrudzeniach piekarnik czyścimy wodą z octem w stosunku 1:1. Warto tutaj zaznaczyć, że tę czynność powinniśmy wykonywać po każdym użyciu urządzenia. Kto by miał na to jednak czas? Gdy więc przemycie wodą z octem nie wystarczy, zaleca się przygotowanie pasty z sody oczyszczonej, wody i płynu do naczyń (½ szklanki wody, ¼ sody, 1 łyżeczka płynu). Należy ją nałożyć na zabrudzoną powierzchnię i zmyć po upływie 20 minut. Następnie trzeba przemyć piekarnik samą wodą oraz dokładnie wytrzeć. 
Zdarza się, że taka pasta nie poradzi sobie z cięższymi zabrudzeniami. Można wtedy czynność powtórzyć lub wspomóc się środkami chemicznymi, o których więcej poniżej.

Z użyciem chemii

Wielu odradza korzystanie z chemii, jeżeli z powodzeniem można ją zastąpić środkami naturalnymi. Ponadto panuje przekonanie o tym, że niektóre środki nie powinny mieć styczności z żywnością, a przecież właśnie w piekarniku ją przygotowujemy. Ile jest w tym jednak prawdy?


Środki chemiczne przeznaczone do mycia piekarnika nie zaszkodzą żywności. Każdy produkt jest bowiem badany pod tym kątem i gdyby był szkodliwy, nie zostałby dopuszczony do sprzedaży. Oczywiście należy też pamiętać o tym, aby używać go zgodnie z zaleceniami producenta oraz dokładnie wypłukać preparat ze ścian piekarnika. Wówczas będzie całkowicie bezpieczny. Dlaczego więc warto czyścić piekarnik profesjonalnymi środkami? Głównymi zaletami środków chemicznych, o których się jednak niewiele mówi, jest ich skuteczność i łatwość w użyciu. Jeżeli zastanawiasz się, jak łatwo wyczyścić piekarnik, to powinieneś wybrać przeznaczony do tego produkt, np. płyn do zabrudzeń kuchennych General Fresh. Jest to szybki i prosty sposób na wyczyszczenie piekarnika.

Zdarza się, że mamy niewiele czasu na porządki, np. w okresie świąt. Przygotowywanie pasty z sody oczyszczonej i jej wielokrotne nakładanie wydaje się wówczas absurdalne. Fakt, domowe sposoby na czyszczenie piekarnika są zazwyczaj skuteczne. Niestety, często są też czasochłonne. Zatem jak wyczyścić piekarnik łatwo i szybko? Gdy zależy nam na czasie, najlepszym wyborem będzie skorzystanie ze środka chemicznego. Odpowiednio dobrany poradzi sobie z zabrudzeniami w ciągu kilku minut i nie będzie wymagał od nas dużego wysiłku. 

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 3 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania