Logo General Fresh
General Fresh 2 sierpnia 2023 7 min czytania
W kuchni

Domowe sposoby na usuwanie nieprzyjemnych zapachów z kuchni

nieprzyjemny zapach z lodowki1

Kuchnia to jedno z pomieszczeń w domu o które należy regularnie dbać. To właśnie tutaj codziennie przygotowujemy posiłki i spędzamy czas z rodziną czy przyjaciółmi. Niestety, podczas funkcjonowania w kuchni nieuniknione jest pojawianie się plam i zanieczyszczeń. Dodatkowo, różnorodne zapachy generowane podczas gotowania i przechowywania żywności mogą stanowić wyzwanie dla utrzymania świeżości w kuchni.

Trudno jest pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, zmywarki, mikrofalówki, piekarnika czy zlewu. Dlatego często kupujemy rozmaite środki chemiczne oraz akcesoria, które mają za zadanie rozprawić się z danym zapachem. Jednak istnieją również proste domowe sposoby, które możemy zastosować, aby uporać się z tym problemem.

Nieprzyjemne zapachy w kuchni - jak się ich pozbyć?

Dbałość o czystość i higienę w kuchni ma ogromne znaczenie dla jakości przygotowywanych posiłków oraz komfortu użytkowania tego miejsca. Warto pamiętać, że w kuchni istnieją specyficzne obszary, które mogą być źródłem uciążliwych zapachów. Do takich przyczyniają się m.in. otwory wentylacyjne, śmietnik czy też miejsca, gdzie skupia się wilgoć.

Resztki jedzenia, które pozostają na blatach również mogą prowadzić do szybszego psucia się oraz wydzielania niechcianych aromatów. Systematyczne przecieranie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych zapachów oraz zachować przyjemną atmosferę w kuchni przez dłuższy czas.

Jednak nie tylko blaty, lecz także naczynia i sztućce powinny być starannie zmywane po każdym użyciu. Nawet niewielkie resztki jedzenia, które na nich pozostają, mogą stać się źródłem przykrych zapachów, zwłaszcza w cieplejszym otoczeniu. Regularne mycie i dokładne suszenie również pomoże nam uniknąć tego problemu. Jednak co jeszcze możemy zrobić, aby kuchnia już zawsze miała piękny i świeży zapach?

Co zrobić, aby zlew pięknie pachniał?

Zlewy często są kłopotliwe ze względu na wydobywający się z nich odór. Przyczyną może być zaniedbanie, nieprawidłowo zamontowany odpływ lub resztki jedzenia, które utknęły w rurach. Pomocne może być specjalne sitko umożliwiające przepływ wody, jednocześnie hamujące przedostawanie się resztek pokarmu do odpływu.

Dzięki niemu wszelkie zanieczyszczenia ze zlewu zostaną w prosty sposób zatrzymane na jego powierzchni i będzie można się szybko ich pozbyć. Jednak raz na jakiś czas warto przeczyścić odpływ za pomocą specjalnej mikstury, która zadba o prawidłowy stan rur, a przy okazji usunie nieprzyjemny zapach.

W tym celu można wykorzystać mieszankę soku z cytryny w równej proporcji z sodą oczyszczoną (po około pól szklanki), którą należy wlać do zlewu i zostawić na około 30 minut. Następnie po upływie tego czasu wystarczy przepłukać odpływ wodą, co powinno zneutralizować wydzielający się z niego odór.

Aby nadać pomieszczeniu delikatny aromat, możemy także wykorzystać specjalną kompozycję zapachową złożoną z intensywnych olejków eterycznych (np. cynamon, goździki, kwiat pomarańczy, drzewo sandałowe, skórka cytryny), które wymieszane w odpowiedniej proporcji z wodą, a następnie wlane do odpływu zneutralizują brzydkie zapachy i wypełnią kuchnię aromatem.

Jak odświeżyć zapach w lodówce?

Jedzenie w lodówce szybko się psuje, pozostawiając po sobie charakterystyczny zapach. Bez względu na to, czy regularnie czyścimy lodówkę, czy też nie, swąd powraca i ciężko się go pozbyć. Przyczyną może być nieodpowiednio zapakowane jedzenie, popsute produkty lub niedokładnie wyczyszczona lodówka.

Zakłada się, że ze względów higienicznych powinno się myć jej wnętrze przynajmniej raz w miesiącu lub częściej, jeśli to konieczne. W tym celu dobrze sprawdzą się domowe sposoby czyszczenia m.in. poprzez roztwór wody z sodą oczyszczoną lub octem, które warto użyć do przemycia wszelkich powierzchni płaskich oraz drzwiczek.

Jeśli mimo to z lodówki wydobywa się nieprzyjemny zapach, zaleca się umieszczenie otwartego pojemniczka z sodą oczyszczoną w lodówce i pozostawienie go na 24 godziny. W tym czasie soda pochłonie niechciany zapach, pozostawiając go neutralnym.

Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie w lodówce naczynia ze zmielonymi ziarnami kawy, które także rozprawią się z zapachem z lodówki. Można je wymieniać na nowe co 2 tygodnie.

Nieprzyjemny zapach ze zmywarki

Resztki jedzenia, niedomyte naczynia oraz brzydki zapach uwalniany z wnętrza zmywarki to tylko niektóre z objawów tego, że coś funkcjonuje nie do końca tak jak powinno. Zmywarki wymagają regularnego oczyszczania filtra, stosowania specjalistycznych detergentów, ale również przykładania szczególnej uwagi do tego, w jakim stanie wkłada się do niej brudne naczynia.

Zanim wylądują w zmywarce, należy pamiętać o opłukaniu ich z resztek jedzenia, dzięki czemu będzie znacznie mniejsza szansa na zabrudzenia lub zapchanie filtra. Jeśli jednak zmywarka została wyczyszczona, a zapach dalej jest wyczuwalny, warto wykorzystać kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną lub ocet, które sprawnie rozprawią się z nieprzyjemną wonią ze zmywarki.

Opakowanie kwasku należy wsypać do przegródki na detergenty i nastawić zmywarkę na najwyższą temperaturę. W przypadku sody oczyszczonej zaleca się wysypać szklankę sody na dno zmywarki, a następnie uruchomić krótki cykl czyszczenia.

Jeśli zamierzacie wykorzystać ocet, wystarczy wlać dwie szklanki do zmywarki i uruchomić standardowy program mycia naczyń. Bez względu na to, na którą metodę się zdecydujecie, powinna ona pomóc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Elektryczne i naturalne odświeżacze powietrza w Twojej kuchni

Dbanie o przyjemny zapach w kuchni może znacznie poprawić komfort i atmosferę w tym ważnym pomieszczeniu. Istnieje wiele sposobów, aby osiągnąć ten cel, w tym wykorzystanie zarówno naturalnych, jak i elektrycznych odświeżaczy powietrza.

Automatyczne odświeżacze powietrza oraz świece zapachowe to popularne opcje, które zapewniają szybkie i efektywne uniesienie aromatu. Elektryczne odświeżacze powietrza działają automatycznie, uwalniając delikatne dawki zapachu w regularnych odstępach czasu. Świece zapachowe natomiast mogą tworzyć nie tylko przyjemny aromat, ale także piękny, relaksujący nastrój.

Jeśli chcemy dążyć do jeszcze bardziej ekologicznych rozwiązań, warto zastosować wspomniane wcześniej naturalne olejki eteryczne, pozyskiwane z roślin. Posiadają one nie tylko przyjemny zapach, ale mogą mieć także pozytywny wpływ na nastrój i zdrowie. Ich subtelny aromat może unosić się w powietrzu, dodając kuchni wyjątkowego charakteru. Można je również wykorzystać do wzbogacania domowych środków czyszczących, co dodatkowo wspomoże utrzymanie czystości.

Podsumowanie

Codzienne gotowanie może prowadzić do niechcianych zapachów. Podjęcie prostych działań, takich jak regularne sprzątanie, gotowanie z przykrytymi garnkami czy korzystanie z odświeżaczy powietrza, może znacząco poprawić zapach w kuchni. W rezultacie, stworzymy otoczenie, które nie tylko zachęca do gotowania i spędzania czasu w kuchni, ale także pozwala cieszyć się świeżością i czystością każdego dnia.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 7 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania