Logo General Fresh
General Fresh 22 kwietnia 2021 4 min czytania
W kuchni

Jak wyczyścić przypaloną kuchenkę gazową

jak20wyczyscic20przypalona20kuchenke20gazowa

Brudna kuchenka gazowa potrafi być zmorą każdej perfekcyjnej Pani Domu. Przypalony tłuszcz, resztki jedzenia zaklinowane w trudno dostępnych zakamarkach dysz, otłuszczone palniki  i plamy na wewnętrznej szybie piekarnika - to tylko niektóre z nieestetycznych zabrudzeń, z jakimi na co dzień zmagają się właściciele kuchenki gazowej.

Jeżeli również jesteś w tym gronie i zastanawiasz się jak wyczyścić przypaloną kuchenkę gazową, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zapewniamy, że wdrażając nasze porady w życie, zdecydowanie łatwiej będzie Ci czyścić kuchenkę i piekarnik.

Kuchenkę gazową czyścimy od razu po zakończeniu gotowania

Jeżeli chcesz, aby Twoja kuchenka gazowa wyglądała dobrze, musisz zacząć dbać o nią regularnie. Nie wystarczy czyszczenie palników raz na tydzień. Kuchenkę i piekarnik należy myć po każdym użyciu. Tak najłatwiej jest walczyć z tłuszczem. 

Dodatkowo, dbając systematycznie o powierzchnię kuchenki, większość zabrudzeń jesteśmy w stanie usunąć zwykłą wodą, która nie niszczy stali szlachetnej, czy szklanej powłoki kuchenki. Do codziennego mycia kuchenki można również użyć płynu do naczyń i zwykłej gąbki, jednak trzeba pamiętać, aby nie korzystać z druciaka, który może porysować płytę.

Jak wyczyścić kuchenkę domowymi sposobami

Sprzątanie możesz zacząć właśnie od czyszczenia powierzchni płyty kuchenki gazowej, która jest newralgicznym punktem każdej kuchni. Szczególnie brud z tłuszczu i zabrudzenia z przypalonego oleju rzucają się mocno w oczy. Na szczęście, tłuszcz i inne zanieczyszczenia możesz szybko usunąć, wykorzystując do tego produkty, które na pewno masz w swoim domu.

Ocet:

Tłuste plamy i osad z oleju w łatwy sposób usuniesz za pomocą octu. Wystarczy wymieszać go w wodzie w proporcjach 1:1 i taką miksturą popsikać płytę, palniki oraz piekarnik i pozostawić na kilka minut. Tłuszcz nie ma szans w starciu z octem. 

Soda oczyszczona:

Plam na kuchence pozbędziesz się również za pomocą sody oczyszczonej.  Wystarczy wymieszać ciepłą wodę z sodą (w proporcjach takich, aby powstała mieszanka miała konsystencję papki) i zostawić na kilkadziesiąt minut - im dłużej, tym mniej pracy czeka Cię potem.

Po odczekaniu potrzebnego na rozpuszczenie zabrudzeń czasu wystarczy delikatnie przetrzeć płytę i drzwiczki piekarnika szczoteczką do zębów (koniecznie z miękkim włosiem), lub gąbką, a następnie wytrzeć je ręcznikiem papierowym.

Olej roślinny:

Chociaż brzmi to lekko jak paradoks, to jednak olej roślinny również pozwala na usunięcie tłustego osadu.  Zamocz dobrej jakości ręcznik papierowy w niewielkiej ilości oleju roślinnego, po czym przetrzyj tłustą kuchenkę - zabrudzenia znikną od razu.

Jak wyczyścić przypaloną kuchenkę gazową za pomocą środków czyszczących

Do wyczyszczenia kuchenki gazowej można również użyć profesjonalnych środków czystości, które są dostępne w sklepach. Zazwyczaj, artykuły te są dostosowane do różnych rodzajów kuchenek, dzięki czemu można nimi bezpiecznie czyścić większość powierzchni. 

Wybierając odpowiedni środek czyszczący, dobrze jest przeczytać zalecenia na opakowaniu. W treści zazwyczaj podane jest dawkowanie i rozprowadzanie detergentu. Stosując się do instrukcji, nie musisz się martwić o zniszczenie płyty.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz naturalne, czy chemiczne sposoby na czyszczenie kuchenki, pamiętaj, że regularne dbanie o jej czystość, nie tylko pomoże ci zaoszczędzić czas, ale również zapobiega porysowaniom warstwy zewnętrznej oraz zatykaniu się dysz.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 4 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania